Diabetyk to inaczej cukrzyk. Osoba, której życie musi być podane określonym rygorom, w szczególności dotyczącym kwestii żywienia. Diabetyk nieustannie powinien kontrolować parametry przyjmowanych pokarmów, tak aby zapewniać utrzymanie właściwej masy ciała (cukrzyca typu 2) lub odpowiedni balans pod kątem przyjmowanych dawek insuliny (cukrzyca typu 1). Cukrzyca to poważna choroba, ale jednak nie przeszkadza to w uprawianiu sportu. Mało kto wie, że mamy nawet Polską Reprezentację Diabetyków! Tak, tak… Nam, podczas Mistrzostw Śląska Sędziów udało się porozmawiać z trenerem Naszej kadry Andrzejem Prokopem, który jest czynnym sędzią i bramkarzem w drużynie futsalowej Gwiazda Ruda Śląska. Oto co nam powiedział trener kadry:

Rafał Sacha: Panie Trenerze, co to jest Polska Reprezentacja Diabetyków, proszę o bliższe przedstawienie kibicom tej Reprezentacji…

Andrzej Prokop: Witam wszystkich sympatyków. Polska Reprezentacja Diabetyków jest to drużyna złożona z zawodników, którzy chorują na cukrzycę. Na kadrę przyjeżdżają zawodnicy z całej Polski i spotkamy się na zgrupowaniach. Trenujemy i każde zgrupowanie kończymy meczem sparingowym z zespołem z ligi futsalowej, ewentualnie też z drużyną międzynarodową. Ze względu na pandemię te mecze międzynarodowe są przełożone na inne terminy, gramy więc raczej z drużynami z I, II, III ligi futsalowej.

RS: Wiemy już coś więcej o Kadrze. Zapytam skąd trener się wziął w tej drużynie i jak Pan tam trafił?

AP: Sytuacja miała miejsce dokładnie 3 lata temu w 2019 roku. Wtedy swoją rezygnację złożył ówczesny trener Jakub Zieliński – dziękujemy przy okazji trenerowi Jackowi za te wszystkie lata poświęcone tej drużynie – i nie było chętnego, który by chciał poprowadzić naszą kadrę. Doszedłem więc do wniosku, że skoro jestem czynnym zawodnikiem, który gra w futsal i jestem blisko tej dyscypliny, to mógłbym tą wiedzę przekazać innym zawodnikom, to podjąłem się tego wyzwania. Pan Prezes się zgodził, żebym ją objął. Nie chciałem prowadzić jej sam i chciałem mieć dwóch asystentów, którzy też grają w futsal w osobie Adama Skórzewskiego i Michała Chyżego. Razem funkcjonujemy do dziś i prowadzimy tą drużynę.

RS: Wiem też, że PZPN objął patronat nad wami. 

AP: Tak, oczywiście. PZPN objął patronat nad naszą kadrą i nie tylko. Dodatkowo nasza kadra należy do Fundacji dla dzieci z cukrzycą. Tutaj serdeczne podziękowania dla Dagmary i Pawła Staniszewskich. Oboje pomagają naszej kadrze w każdym aspekcie, zarówno zdrowotnym, sportowym jak i organizacyjnym. Dodatkowo zostały włączone młodzieżowe struktury naszej futsalowej kadry Polski. To są kadry U-10, U-13 i U-16. W najbliższych planach, jeśli wszystko się dobrze potoczy to będziemy chcieli utworzyć kadrę U-21 i U-23. Taką ciekawostką jest też fakt, że kadrą U-10 zajmuje się były piłkarz Lecha Poznań Bartosz Bosacki. 

RS: Jeśli ktoś choruje na cukrzycę, to może taka osoba się z wami skontaktować w jakiś sposób? Musi chyba też mieć jakieś pojęcie o kopaniu piłki? Czy niekoniecznie. Jak to wygląda?

AP: Nie tylko musi być to futsalista. Może to być również osoba z dużego boiska. Zapraszamy wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat. Choć mogą być też młodsi, bo młodsze grupy też mają zgrupowania. Ja jestem ostatnio trenerem, który stawia na młodzież. Na ostanie zgrupowanie przyjechało 8 zawodników poniżej 18 roku życia. Więc jak widać zapraszam wszystkich serdecznie. Kontakt do mnie, trenerów asystentów, czy prezesa jest udostępniony ha Facebooku.

RS: Jak Pan godzi te wszystkie swoje funkcje, bycie sędzią, bramkarzem w lidze i trenerem kadry?

AP: Mam poukładane w klubie tak, że trenujemy 3 razy w tygodniu. Jeśli wypada zgrupowanie, to trener i prezes są poinformowani o tym. Wyrażają zgodę i nie robią żadnych problemów. Podobnie jest z naszymi zawodnikami w poszczególnych ich klubach. Z reguły wszyscy są poinformowani z 2 miesiące wcześniej o planie zgrupowania. Tak to u mnie mniej więcej wygląda.

RS: Czy są organizowane jakieś Mistrzostwa Europy, czy Świata i czy Polska bierze w nich udział? W jakim miejscu jest nasza drużyna narodowa jeśli chodzi o Europę? 

AP: Były rozgrywane Mistrzostwa Europy i braliśmy regularnie w nich udział. Z racji, że mamy pandemię, tych Mistrzostw nie ma. My czekamy, by zorganizować takie mistrzostwa Europy u nas w Polsce, w przyszłym roku. Ze względu, że nie ma mistrzostw bierzemy udział w różnych turniejach krajowych. Będziemy chcieli też brać udział w turniejach międzynarodowych (Słowacja, Czechy), by nasza drużyna mogła się rozwijać. Cały czas idziemy do przodu.

RS: Na koniec naszej rozmowy prosiłbym o “dwa słowa” dla kibiców… 

AP: Mimo, że na kadrę przyjeżdżają chłopaki chorzy na cukrzycę, to potrafią grać w futsal i to jest fajna sprawa! Angażują się też w to kibice, którzy rozmawiają o nas i przekazują sobie wiadomości na temat naszej drużyny, że jest takie coś jak Polska Reprezentacja Diabetyków. Jest nas coraz więcej, za co bardzo dziękujemy! Wspierajcie nas i kibicujcie!

RS: Panie trenerze, bardzo dziękuję za rozmowę! Życzę wam wszystkim dużo zdrowia i samych sukcesów na krajowych i zagranicznych parkietach!

ŁĄCZY NAS PIŁKALOKALNA PIŁKA !!!

 

źródło: własne, Rafał Sacha

foto: lokalnapilka.pl

 

TANIEJ U NASZYCH PARTNERÓW !!!

ODWIEDŹ NASZE PUNKTY I NA HASŁO “LOKALNA PIŁKA” OTRZYMASZ RABAT NA RÓŻNE USŁUGI i ZAKUPY:

  • MOTOGUM (usługi min. wulkanizacyjne, wymiana tarcz, klocków, filtrów) – DG Łosień
  • SABUDA (myjnia samochodowa, klimatyzacja, wymiana szyb i inne) – Sławków 
  • STUDIOBO.PL (oprawa graficzna Waszej drużyny) tel: 539 957 493, mail: biuro@studiobo.pl

 

RABAT UZGADNIANY NA MIEJSCU lub TELEFONICZNIE Z WŁAŚCICIELEM !!!

 

  Sengam Sport slaskisport.tv